بیماری سفیدک یا ایک

در مرحله پیشرفته، نقطه‌های سفید بسیاری همانند خاک برنج سراسر بدن ماهی را می‌پوشانند. از این رو، به آن بیماری برنج هم می‌گویند. در این حالت ماهی خود را به اشیاء داخل آکواریوم می‌ساید و سعی دارد تا انگل را از پوست جدا کند. مدتی بعد، شدیداً تنبل و بی‌حال شده و رفته رفته لکه‌های سفیدی در روی پوست تشکیل می‌گردد و بخش‌هایی از پوست جدا شده و می‌افتد. در این مرحله چیزی به مرگ ماهی نمانده است. زمان لازم جهت رشد یاخته در زیر پوست به دو عامل اصلی یعنی درجه حرارت و درجه قدرت دفاعی بدن ماهی بستگی دارد. هر چه ماهی قوی‌تر و سالم‌تر باشد، رشد یاخته به مراتب کندتر خواهد بود. در هر صورت، یاخته در درون جداره‌ای که به دور خود می‌سازد می‌تواند در طی 24-8 ساعت بیش از 1000 یاخته بوجود آورد. معمولاً بدن ماهی‌های مبتلا به این بیماری، پس از بهبود تا حدود زیادی در مقابل آن مقاوم می‌شود. در این حالت گلبول‌های سفید خون دور یاخته‌ها کیست‌هایی ساخته و آنها را محبوس می‌کنند. تنها زمانی که قدرت دفاعی بدن ماهی بنا به عللی از جمله شرایط غیربهداشتی محیط زیست، تغذیه نادرست، کمبود اکسیژن و ضعف ناشی از بیماری‌های دیگر ضعیف گردد، یاخته‌های محبوس در کیست‌ها دوباره فعال شده و خود ماهی و حتی ماهی‌های تازه وارد شده به آکواریوم را مبتلا می‌سازد. در مرحله ابتدایی، می‌توان با استفاده از روش افزایش درجه حرارت آب تا بیش از 30 درجه سانتی‌گراد به مقابله با این بیماری پرداخت ولی در مراحل پیشرفته ناچار به درمان با دارو هستیم.
- معالجه از طریق: گرما
- شیوه درمان: ازدیاد درجه حرارت باید تدریجی بوده و از یک درجه سانتی‌گراد در ساعت فراتر نرود. هدف ایجاد شرایطی است که ناقل بیماری یا قادر به حیات نباشد و یا حداقل قدرت تولیدمثل خویش را از دست بدهد.
باید متذکر شد که برای ماهیان حساس به افزایش دما، از شیوه‌های درمان دارویی بهره‌گیری شود. لیکن برای سایر ماهی‌ها، افزایش 2 تا 3 درجه سانتی‌گراد برای 3-2 روز بسیار مفید خواهد بود. این عمل جدا از نابودی بسیاری از ناقلین بیماری‌ها، سبب افزایش پادزهر لازم در خون شده و قدرت دفاعی بدن ماهی را افزایش می‌دهد. یکی از پیش‌شرط‌های لازم برای درمان از طریق افزایش دما، تمیزی آب و کافی بودن مقدار اکسیژن است. برای درمان با دارو باید از اکرفلاوین، مالاشیت گرین و یا سولفات کنین، هیدروکلرید کنین استفاده کرد. روش درمان با اکریفلاوین مانند آنچه در بالا ذکر شد است.
- درمان توسط: سولفات کنین یا هیدروکلرید کنین
- کاربرد: مقابله با اودنیوم آب شیرین (مقابله با بیماری نئون)