بیماری تیرگی پوست

در این بیماری، پوست و آبشش‌ها توسط انگل آلوده شده و سبب کدر گشتگی شدید پوست می‌گردد. ماهی‌های مبتلا پوست خود را شدیداً به دیواره و وسایل داخل آکواریوم می‌مالند. از علائم مهم آغاز بیماری، پیدایش لکه‌های تیره دایره و یا بیضی شکل روی پوست است. محل این لکه‌ها به تدریج ورم کرده و سفید می‌شود. سرانجام پوست در محل لکه‌های مزبور از بدن خارج می‌گردد. با پیشرفت بیماری، ماهی تنبل و کند می‌شود. گاهی انگل روی آبشش‌ها رشد می‌کند که در آن صورت ماهی دچار کمبود اکسیژن شده و به سطح آب می‌آید و شدیداً تنفس می‌کند، در روی پوست، بیشتر قسمت پشت یعنی از پس سر تا باله پشتی مورد هجوم این انگل است. روند پیشرفت بیماری در ماهی‌های جوان و یا ضعیف سریع می‌باشد. ولی در ماهی‌های بالغ و قوی پیشرفت لکه‌ها به کندی صورت می‌گیرد. جهت درمان در مراحل ابتدایی می‌توان از نمک طعام و یا «مترونیدازول» بهره برد.
- معالجه توسط: نمک طعام
- کاربرد: در معالجه ابتلای خفیف به انگل‌ها و شروع کدر گشتگی پوست و باله‌ها و دور نمودن زالو
- شیوه‌های درمان:
1. حمام کوتاه‌مدت: 20-15 گرم نمک طعام را در یک لیتر آب حل کرده و ماهی را برای 45-10 دقیقه در آن حمام کنید.
2. حمام درازمدت: یک گرم نمک طعام را برای 5/12 لیتر آب آکواریوم (برای آب آکواریوم سبک)، و 3 گرم نمک طعام برای 10 لیتر آب آکواریوم (برای آب آکواریوم سنگین) به کار برده و ماهی‌ها را برای مدت 5 روز در آن حمام کنید.
برای درمان این بیماری در مراحل پیشرفته، از یکی از داروهای اکرفلاوین، نمک طعام، مالاشیت گرین و یا متیلن بلو استفاده می‌‌کنند. روش معالجه با اکرفلاوین و نمک طعام قبلا ذکر شد. مالاشیت‌گرین هم به سبب سمیت بالا، به مبتدیان توصیه نمی‌گردد.