بیماری کلومناریس

در این بیماری، نخست لکه‌های سفید و کوچکی بر روی پوزه، باله‌ها و اطراف پولک‌ها دیده می‌شود که پس از بزرگ شدن، ظاهری قارچ زده به خود می‌گیرند. در مرحله پیشرفته، بافت میان تیغه‌های باله‌ها از بین رفته و باله‌ها به صورت رشته‌رشته در می‌آیند که محیط مناسبی برای رشد انواع قارچ‌ها است. بیماری «کلومناریس» را می‌توان جزء امراض باکتری‌زای آبششی نیز دانست، زیرا این باکتری می‌تواند به آبشش‌ها نیز حمله‌ور شده و شروع بع از بین بردن بافت میان تیغه‌های آبشش‌ها نماید. در این صورت، تیغه‌ها جدا شده و می‌ریزند. در ماهیان جوان، جدا شدن بافت آبشش‌ها با تولید مخاط زیادی همراه است که این مخاط سطح آبشش را پوشانده و در نتیجه مانع عمل تنفس می‌گردد. آن گاه ماهی دچار خفگی می‌شود. مبارزه با این بیماری، مستلزم رعایت تمام نکات بهداشتی آب و درجه حرارت مناسب است. برای مبارزه در مراحل نخستین ظاهر گشتن لکه کوچک و سفید رنگ از روش درمان زیر استفاده می‌شود:

* درمان
- توسط: اکرفلاوین = تریپافلاوین
- کاربرد: در معالجه تیرگی پوست و باله‌ها، گندیدگی پوزه و باله‌ها و ضد عفونی در جراحات کوچک[1]
- تهیه محلول مادر: 1 گرم اکرفلاوین را در 1 لیتر آب حل کنید.
* شیوه‌ درمان
 در ظرفی جداگانه به ازای هر لیتر آب، 5 میلی‌لیتر از محلول مادر ریخته و ماهی را به مدت 4-2 روز در آن حمام کنید. نقاط مورد حجوم باکتری «کلومناریس» بیشتر زخم‌های سطحی ناشی از آسیب دیدگی و یا کمبود ویتامین است. اما گاهی، بیماری به سرعت وارد مرحله حاد می‌گردد که در این صورت می‌تواند صدها ماهی را در کم‌تر از 3 روز تلف کند. در این حالت باید بلافاصله به درمان به روش زیر پرداخت:
- درمان توسط: ترکیبی از اکرفلاوین و کلرآمفنیکل
- کاربرد: معالجه بیماری کلومناریس حاد
- شیوه درمان: مقداری آب تازه را در ظرفی شیشه‌ای ریخته و به ازای هر لیتر آب، 40 میلی‌گرم کلرآمفنیکل و 4 میلی‌لیتر محلول مادر «اکرفلاوین» وارد آن نمایید. سپس ماهی‌ها را برای 12 ساعت در آن حمام کنید.
به یاد داشته باشید که با مشاهده بیماری، چه در حالت مزمن و چه در حالت حاد، همراه با درمان ماهی‌ها تمام وسایل و ابزارآلات را نیز ضد عفونی کنید. بیماری کلومناریس از شایع‌ترین بیماری‌های آکواریومی است که بیشترین ضرر را به آکواریوم داران وارد می‌کند، لیکن به سادگی می‌توان با اتخاذ تمهیداتی از بروز آن ممانعت به عمل آورد. ماهی‌های خریداری شده را در مخزنی با شرایط کاملاً بهداشتی قرار داده و به ازای هر لیتر آب 50 میلی‌گرم «کلرآمفنیکل» اضافه کنید و 24 ساعت ماهی‌ها را در این حمام نگه دارید. در آن صورت باکتری[2] از بین رفته و ماهی‌ها بیمار نخواهند شد.