خلیج‌ها و خورها ابشور

آب شور
خلیج‌ها و خورها
 
خلیج‌ها نواحی هستند که آب شیرین و شور به یکدیگر می‌رسند. خورها به طور قطع اولین نقطه تداخل دو نوع آب با هم هستند اما زیادتر یا حتی خیلی بیشتر خلیج‌ها تماس بیشتری از تأثیر آب شیرین دارند.
حال این مسئله مطرح است که چطور این تلاقی روی ماهی‌گیری و ماهی‌گیر تأثیر می‌گذارد. اجازه بدهید اول خورها را در نظر بگیریم. آب شیرین تأثیر زیادی بر جذب بعضی ماهی‌ها دارد. (ماهی بزرگ و باریک مدیترانه) و اسنوک (ماهی آزاد اطلس) و باس راه راه بیشتر به آب‌های شور مزه و یا آب‌های مخلوط شده وارد می‌شوند. این آب‌ها در فصل تخم‌ریزی نقاط تمرکز گونه‌های رو در رو هستند مانند شاه‌ماهی، هرینگ، سالمون و ماهی آزاد.
به طور شگفت انگیزی، گونه‌های خالص آب شیرین مانند باس دهان گنده می‌تواند مقداری از آب شور را تحمل کند. خورها در جنوب واقع شده‌اند جایی که شما می‌توانید دهان گنده‌ها و اسنوک را به طور متوالی بگیرید.
خلیج‌ها یا آب شیرین به آنها وارد می‌شود یا نمی‌شود که هر دو در یک مواردی با هم نقاط مشترکی دارند. اصلی‌ترین آنها این است که از تلاطم نهرها و موج‌ها در امانند. این نکته آنها را به عنوان نوزادگاهی ایده‌آل برای بسیاری از ماهیان و خرچنگ‌ها می‌سازد که خود غذای خوبی برای ماهی‌های بزرگ‌تر هستند. همچنین قسمت‌های کم عمق‌تر در بهار و در روزهای تابستانی سریع‌تر گرم می‌شوند که این باعث افزایش متابولیسم یعنی افزایش نیاز غذایی در تعداد زیادی از گونه‌های آب‌های گرم می‌شوند. با همه این تعاریف بخش‌های بعدی کتاب (کنار دریا و ساحل) را بخوانید. کنار ساحل بروید این بخش می‌تواند برای ماهی‌گیرانی که به خلیج و خورها می‌روند سودمند باشد. همه ماهی‌گیران در روزهای ماهی‌گیری به کمک و نصایح احتیاج دارند.
1. تنگه‌ها
جریان‌ها دارای سرعت‌های بالایی هستند تا زمانی که به جای باریکی می‌رسند، این مکان کانالی عمیق است برای حفاظت ماهیان و دارای تراکم غذایی زیاد در حال حرکت است که به دست آوردن غذا در این مکان‌های باریک برای ماهی‌ها آسان‌تر است. به جز جزر و مدهای مرده وقتی حرکات آبی متوقف می‌شود این مکان‌ها مکان‌های گرمی هستند.
2. اسکله‌ها و ستون‌ها
با پوشش‌های علفی نه تنها غذا برای ماهیان کوچک و خرچنگ‌ها تهیه می‌کنند بلکه وقتی که جریان آب به حرکت در می‌آید مکان‌های محافظت شده‌ای را به وجود می‌آورند. علاوه بر ماهیان که در اینجا زندگی می‌کنند بارناکل‌ها، پری وینکل‌ها، ماسل‌ها و اویسترها در این مکان روی اسکله‌ها و ستون‌ها زندگی می‌کنند.
3. حرکات گروهی
گروهی از ماهیان مانند ماکرل‌ها می‌توانند به صورت گروهی و توده‌ای در فاصله کمی از زیر سطح آب حرکت کنند و رنگی مثل آب به خود گیرند. ماهیان کوچک هم اغلب به صورت توده‌ای با هم حرکت می‌کنند شما می‌توانید به چنین مکان‌هایی بروید و چشمانتان را باز کنید تا بتوانید چنین دسته‌هایی را تشخیص دهید.
4. حرکات موجی عجیب
اینها می‌توانند توسط گروهی از ماهی‌ها تنها وقتی که آنها خیلی نزدیک به سطح آب هستند ایجاد شوند. حتی وقتی که نور خوب نیست شما می‌توانید این حرکات سطحی باریک را ببینید این حرکات موجی می‌توانند توسط ماهیان کوچک یا صیادانی که به دنبال اینها هستند ایجاد شوند. به چنین مکان‌هایی بروید و شروع به ماهی‌گیری کنید.
5. پرندگان
هر جا که ماهیان کوچک یا طعمه ماهی‌ها به سطح آب می‌آیند یا از اعماق به سمت بالا می‌آیند پرندگان دریایی به سرعت در آنجا جمع می‌شوند اگر شما در چنین مکان‌هایی باشید می‌توانید به خوبی ماهی‌گیری کنید. ماهیانی که ترسیده‌اند و به سطح آب آمده‌اند از ماهیان کم عمق هستند اما ماهیانی که حالتی شبیه جوش و خروش به سطح آب می‌دهند ماهیانی هستند که از اعماق به سطح آب آمده‌اند.
6. استخرهای لب شور
اینها ممکن است گهگاه تعداد زیادی ماهی با سایزهای مختلفی در خود نگه دارند این استخرها از نظر نوزادگاهی و فراهم آوردن غذا مهم هستند. جایی که آنها به داخل خلیج، اقیانوس یا رودخانه‌های با جزر و مد می‌ریزند شما با قرار گرفتن در موقعیتی مناسب مخصوصا در جزر به راحتی می‌توانید ماهی‌گیری کنید.
7. کانال‌ها
ماهی اغلب با جزر و مد به داخل یا بیرون کانال‌ها هدایت می‌شوند. این کانال‌ها اصولا عمیق هستند و جریان‌ها مقدار زیادی غذا به داخل آنها می‌آورند. در لبه کانال‌ها قرار بگیرید و در آب‌های عمیق‌تر ماهی‌گیری کنید. بویه‌ها کانال‌ها را اغلب نشان می‌دهند در کنار این کانال‌ها ماهی‌گیری کردن باهوشی است.
8. قایق‌های دیگر
یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای پیدا کردن مکان‌های دارای ماهی دنبال کردن دیگر قایق‌ها است که ببینیم دیگر قایق‌ها کجا می‌روند. صیادانی که به طور معمول در یک ناحیه ماهی‌گیری می‌کنند  می‌دانند که کجا بیشترین ماهی یافت می‌شود هیچ کس نمی‌تواند از شما شکایت کند که چرا آنها را دنبال می‌کنید اما باید مراقب باشید که سر و صدا نکنید.
9. پیچ‌ها
رودخانه‌های با جزر و مد مثل رودخانه‌های آب شیرین در سواحل دارای بیشترین عمق در قسمت خروجی پیچ‌ها هستند. غذای زیادی در چنین مکان‌هایی جمع می‌شوند به دلیل عمق زیاد و پوشش سرتاسری، ماهیان این مکان را انتخاب کرده و شما می‌توانید ماهی‌گیری خوبی را در این قسمت‌ها داشته باشید.
10. قسمت جدا افتاده از آب جاری
جایی که جریانات جزر و مدی در یک مکانی در خلاف جهت جریان اصلی به جریان می‌افتند، که اغلب در مسافت‌های کوتاه و در مکان‌های پرشیب رخ می‌دهند، در چنین مکان‌هایی غذا در کف سقوط می‌کند و گروهی از ماهی‌ها به خاطر غذای زیاد در اینجا جمع می‌شوند و به دنبال آنها باعث جذب صیادان بزرگ‌تر می‌گردند.
11. طعمه‌های در حال پرش
هر زمان یک سری از ماهی‌ها را دیدید که در سطح آب در حال پرش در هوا هستند سریع خود را به آنجا برسانید و ماهی‌گیری کنید. اصولا طعمه ماهی‌ها یا ماهیان قنات از آب بیرون نمی‌پرند و اگر دیدید آنها چنین عملی را انجام می‌دهند مطمئن باشید ماهی بزرگی در خفا به زیر آنها آمده و فعالانه در حال تغذیه از آنها می‌باشد و طعمه ماهی‌ها سعی در فرار کردن از خطر دارند و به بالا و پایین می‌پرند.
12. حرکات چرخشی
در روزهای آرام یا عصر شما اغلب تحرکاتی را روی سطح آب می‌بینید. این بدان معنی است که ماهی صیدی انجام داده یعنی یا میگو گرفته و یا ماهی قناتی شکار کرده. دایره‌ها و چرخش‌های کوچک نشان از ماهی‌های کوچک و دایره‌های بزرگ نشان از ماهی‌های بزرگ دارند چون ماهی‌های بزرگ تحرکات بیشتری دارند.
13. ورودی‌های خلیج
جایی که خلیج‌ها به اقیانوس ها می‌ریزند که اغلب از بین یک کانال و یا یک مکان باریک و کم پهنا است و جریانات قوی مانند جزر و مد در آن قسمت وجود دارد که غذا را به داخل و خارج آن هدایت می‌کند. بزرگترین ماهیان خلیج که به اقیانوس‌ها وارد می‌شوند مایلند در این مکان بمانند.
14. رفاقت
بعضی وقت‌ها، حتی اگر شما در مکان انتخابی باشید ماهی‌گیری کم می‌شود؛ شما باید سعی کنید ماهیان را به سمت خود جلب کنید. پس شروع کنید به ریختن طعمه داخل آب. طعمه‌هایی مانند خرچنگ‌ها، ماسل‌ها و ... در داخل آب پخش کنید و بعد شروع به ماهی‌گیری کنید.
15. تکان دادن چیزی داخل آب
حتی اگر شما هیچ طعمه‌ای داخل قایق نداشته باشید باز می‌توانید ماهی را به سمت خود جلب کنید. مخصوصا ماهی‌هایی که در زیر قایقتان در حال تغذیه هستند با زمین کشیدن لنگرتان در یک ناحیه‌ای کوچک که بهتر است بستر ماسه‌ای و گلی باشد باعث بالا آوردن غذا از زیر می‌شود و آب گل‌آلود می‌شود و باعث بالا آمدن و بیرون کشیدن بعضی از ماهی‌ها می‌شود.
 
کنار دریا و ساحل
شما کنار اقیانوس پهناور هستید. در اینجا هیچ اثری از آب شیرین وجود ندارد. سواحل همیشه در معرض خیزاب‌های کنار دریا و طوفان‌ها هستند و هیچ ارتباطی با سواحل کم عمق محافظت شده از طوفان ندارند.
و این همان چیزی است که ماهی‌گیری از این سواحل و صخره‌های کنار ساحل را خیلی هیجان‌انگیز می‌سازد. با تمام اینها در روزهای آرام هم که اصولا کم پیش می‌آید، صدها و حتی هزارها موج به وجود آمده به صورت پتکی به سواحل کوبیده می‌شود. قدرت این امواج باعث به وجود آوردن نوع بخصوصی از تغذیه ماهی می‌شود. این امواج جریان‌های قدرتمندی را به وجود می‌آورند که باعث حرکت دادن ماسه‌های سست بستر، خرچنگ‌ها و حشرات ماسه‌ای می‌شود و این‌ها همان غذای ماهی‌ها هستند. آیا شما در ساحل و یا خارج از ساحل با قایق ماهی‌گیری کرده‌اید؟ در اینجا یک حقیقت مهم لازم به یادآوری است. گونه‌های زیادی از ماهی‌های کوچک در بهار به طرف ساحل و در پاییز به طرف آب‌های گرم‌تر مهاجرت می‌کنند که این باعث به وجود آوردن رودخانه‌ای از ماهی‌ها می‌شود که در اطراف خط ساحلی به حرکت در می‌آیند که بعضی از این‌ها زودتر و بعضی دیرتر از دیگران در آن فصل مهاجرت می‌کنند. اخبار، روزنامه‌ها، رادیو به شما خواهد گفت که این ماهی‌های مهاجر در کدام قسمت منطقه‌تان وجود دارند و چطور متمرکز شده‌اند. اقیانوس می‌تواند برای قایقرانان یا آنهایی که به آب می‌روند خطرناک باشد. خیلی هوشیار و مجهز باشید. شما باید در جایی حرکت کنید که حتی کشتی‌های بزرگ هم ناپدید شده‌اند. اما اینجا همان مکانی است که ماهیانی بزرگ زندگی می‌کنند و این باعث می‌شود تمایل ما جهت ماهی‌گیری کردن بیشتر شود.
1. نقاط شکست موج در دور از ساحل
جایی که امواج در دور از ساحل می‌شکند مکان خوبی است. یک مکان نسبتا آرام که بین آب و ساحل قرار دارد. مطمئن باشید که یک جای عمیق در این بین وجود دارد که مکانی طبیعی برای جمع شدن غذا و جمع شدن ماهیان کوچک و در پی آن جمع شدن ماهیان بزرگ‌تر است. این مکان برای ماهی‌گیری مناسب است.
2. دهانه نهرها و استخرهای دارای جزر و مد
در هنگام جزر یا فروکش کردن آب نهرهای شور و استخرهای با جریانات سریع آب که به داخل اقیانوس می‌ریزند گروهی از خرچنگ‌ها و ماهیان قنات را با خود حمل می‌کند و در این مکان‌ها در زمان سیلاب و جزر و مد هم مقدار زیادی ماهی به داخل این دهانه‌ها آورده می‌شود.
3. دماغه‌ها
دماغه‌ها مکان طبیعی تراکم ماهی هستند زیرا گروه‌های ماهی یا ماهی‌هایی که به صورت تک تک در حال گشت زدن در کنار خطوط ساحلی هستند از این مکان برای گذشتن از خطوط ساحلی کمک می‌گیرند. وقتی جزر و مد می‌شود شما می‌توانید در چنین مکان‌هایی ماهی‌گیری خوب و لذت‌بخشی داشته باشید این مکان‌ها دارای چرخش‌های آبی به صورت طبیعی هستند که در درون خود ماهیان کوچک و غذاهای شناور را نگه می‌دارد.
3. دیگر ماهی‌گیران
شما ماهی‌گیران زیاد محلی را می‌بینید که دارای تجارب و دانش محلی هستند. نزدیک آنها ماهی‌گیری کنید با یک فاصله مناسب از آنها. شما می‌توانید از دانش قدیمی آنها استفاده کنید.
4. امواج در حال رقص
جایی که دو جریان – حتی اگر یکی سبک باشد – به هم برخورد کند، یک قسمت ایستاده یا باریکی از موج‌های کوچک در حال رقص به وجود خواهد آورد. غذا در چنین مکان‌هایی یا جمع می‌شود و یا به کف سقوط می‌کند که این باعث جذب ماهیان کوچک و در پی آن باعث جذب ماهیان بزرگ‌تر و صیادان بزرگ‌تر می‌شود و شما می‌توانید ماهی‌گیری پر باری داشته باشید.
5. لکه‌های سیاه
این‌ها معمولا تکه‌هایی از علف‌ها یا گروه‌هایی از صخره‌ها با پوشش علفی را نشان می‌دهند که صخره‌ها در کنار خود خرچنگ‌ها، ماسل‌ها و بارناکل‌ها را نگه می‌دارند حال آن که پوشش علفی از ماهیان کوچک و انواع دیگری از غذاها حمایت می‌کند. اگر فقط تعداد کمی از این صخره‌ها در ناحیه ماسه‌ای قرار دارند در کنار و لبه‌های آنها ماهی‌گیری کنید و انتظار ماهی‌گیری خوبی داشته باشید.
6. طوطی از کف یا چیزهایی که آب آورده
این خطوط کف قابل رویت حاکی از یک جریان جزر و مدی است که پهنای کمی دارد. این باقی مانده‌ها باعث جذب ماهیان کوچک و ارگانیسم‌های کوچک دریایی به سمت خود می‌شوند که بر اثر آن هم ماهیان بزرگ‌تر جذب این قسمت می‌شوند. بعضی ماهیان مثل دلفین‌ها هم در سایه این اثرات به وجود آمده استراحت می‌کنند.
7. اسکله‌ها و موج شکن‌ها
این ساختارها دارای آب‌های عمیقی هستند که باعث جذب ماهیان زیادی به خود می‌شوند. ساختار صخره‌ها مکان‌هایی را برای مخفی کردن خرچنگ‌ها و ماهیان به وجود می‌آورد. آنها گرداب‌ها و جریاناتی را به وجود می‌آورند که طعمه ماهی‌ها و دیگر غذاها به صورت گروهی در اینجا قرار می‌گیرند. این غذاهای کوچک باعث جذب ماهیان بزرگ می‌شوند و در نتیجه ماهی‌گیری خوبی را می‌توانیم داشته باشیم.
8. خره‌ها
اغلب قطعاتی از سنگ‌ها و تخته سنگ‌هایی در کف اقیانوس زیر صخره‌های سنگی بزرگی قرار دارند به دلیل طوفان‌ها و حرکات آب طی سال‌ها این سنگ‌ها آشکار شده‌اند. چنین مکان‌هایی از نظر تجمع ماهی باس نواری و تعداد زیادی از گونه‌های دیگر قابل توجه است.
9. آب تیره
آب عمیق رنگش متفاوت از رنگ آب کم عمق است. رنگ ان معمولا سبز تیره و یا آبی تیره است. ماهیان زیادی به خصوص در طول ساعات روشن روز در آب‌های عمیق قرار می‌گیرند. بنابراین به اعماق زیاد توجه کنید چرا که در آب‌های کم عمق هیچ موفقیتی نخواهید داشت.
10. آب حاوی ذرات رسوبی
بعضی از قسمت‌های ساحل مخصوصا در لبه‌های آن بیشتر مستعد فرسایش از دیگر قسمت‌ها هستند در اینجا حرکات آب باعث به حرکت درآوردن غذاها می‌شود تا جایی که این بقایا را به نزدیک آب‌های صاف می‌برد. شما می‌توانید در کنار سواحل در لبه‌ها ماهی‌گیری کنید چون ماهی‌ها از غذای زیاد این جا لذت می‌برند ولی از وارد شدن شن در آبشش‌هایشان ناراحت می‌شوند.
11. شکاف‌های جزر و مدی
قسمت‌هایی از زمین مانند تپه‌های ساحلی فرورفته در آب کانال‌های زیر آبی می‌توانند جزر و مد را به راحتی وارد رودخانه‌های فصلی کنند. در جریانات سریع‌تر و عمق‌های بیشتر معمولا ماهیان را برای یافتن غذا و پناهگاه به سوی این مکان‌ها می‌روند. ماهیان چنین مکان‌هایی را به سرعت پیدا می‌کنند. بنابراین به دقت ماهی‌گیری کنید.
12. حرکات دسته جمعی ماهیان کوچک
هر جا شما تراکمی از ماهیان کوچک را دیدید – چه در یک گرداب، چه از روی یک اسکله و یا با دیدن در بین امواج سطحی – سریع اقدام کنید و اگر می‌خواهید ماهی‌گیری خوب داشته باشید خودتان را سریع به این مکان‌ها برسانید.
13. در زمان جزر و مد و بالا آمدن آب
اگر می‌خواهید ماهی‌گیری خوبی داشته باشید زمانی مانند جزر و مد و بالا آمدن آب را در نظر بگیرید با ریختن غذای بیشتر و در عمق بیشتر می‌توانید ماهی‌گیری خوبی داشته باشید.
14. شب‌ها سعی کنید
در طول تابستان سواحل پذیرای تعداد زیادی از قایقرانان و کسانی هستند که برای ماهی‌گیری آمده‌اند که همه در طول روز به سمت آب‌های عمیق برای ماهی‌گیری می‌روند. اما همه فاکتورها در شب تغییر می‌کند. ماهیان بزرگ اغلب به طرف سواحل کم عمق برای غذا بعد از تاریکی حرکت می‌کنند.
15. بعد از یک وزش باد
طوفان‌های بزرگ باعث گل‌آلود کردن سواحل می‌شوند که ماهی‌گیری خوبی انجام نشود. اما یک وزش باد خوب و ملایم باعث زیاد کردن سرعت آب و به حرکت درآوردن غذای زیاد می‌شود بنابراین می‌توان ماهی‌گیری خوبی را داشت.