تالاب ها و دریاپه ها

تالاب‌ها و دریاچه‌ها
آب‌های ساکن برای مطالعه از آب‌های جاری مشکل‌تر هستند. هیچ جریانی برای کمک به شما که بفهمید در چه جایی غذا هست وجود ندارد. دریاچه‌ها و تالاب‌ها معمولا خیلی عمیق هستند که این مسئله یافتن مکان حضور ماهی را مشکل می‌کند. مشکل دیگر این است که هیچ نوع جریانی جهت حمل غذا برای ماهی وجود ندارد و ماهی مجبور است دور تا دور آب را برای پیدا کردن غذا گشت بزند که این مسئله (یعنی در حرکت بودن هدف‌ها) کار را برای صید سخت‌تر می‌کند. بنابراین آموختن درباره همه چیز دریاچه مهم است. شما می‌توانید در مورد زیستگاه و نحوه زندگی ماهی‌ها بعداً مطالعه کنید.
اکثریت ماهیان آب ساکن، مانند باس دهان کوچک، به طور نسبتاً خوبی در ابتدا و اواخر روز در آب کم عمق تغذیه می‌کنند و وقتی که دما و نور بالاتر رود به مکان‌های عمیق‌تر عقب‌نشینی می‌کنند. بعضی شبیه به اردک‌ماهی بیشتر وقتشان را در آب‌های کم عمق صرف می‌کنند و برای شکار انتظار می‌کشند تا این که طعمه به سمتشان بیاید و گروه کمی از اعضا خانواده قزل‌آلا بیشتر وقتشان را در تابستان در اعماق آب، جایی که آب سردتر است، صرف می‌کنند و از طعمه‌هایی که به صورت گروهی در عمق آب هستند تغذیه می‌کنند.
ماهی‌گیر موفق درتالاب و دریاچه کسی است که قلمرو و نیازهای دمایی ماهی را می‌خواهد صید کند بشناسد، حساب زمان، روز و سال را دارد و همین‌طور از چشمان تیزبین خود به خوبی استفاده می‌کند. همیشه تعدادی از نشانه‌ها برای نشان دادن اسرار گیج کننده آب در کنار یک ماهی‌گیر وجود دارد. شما بعضی از آنها را در صفحات بعد پیدا خواهید کرد.
۱. پیشرفتگی زمین
یک خشکی پیشرفته به داخل آب برای شما دو منفعت دارد. اول، این نواحی وسعت بیشتری از عمقی که ماهی ترجیح می‌دهد در دو طرف آن حرکت کند را به شما می‌دهد؛ و دوم که به همان اندازه مهم می‌باشد این است که ماهی در حال حرکت در کنار خط ساحلی، تمایل دارد که در عمق کمی از زیر سطح آب حرکت کند.
۲. جزایر
شبیه مورد اول، جزایر هم مکان‌هایی هستند که ماهیان تمایل دارند در تعدادی مناسب در اطراف آن بمانند و در آنجا تغذیه کنند. راهنمائی‌های دیگر از زیر آب و اعماق آب در ادامه به شما داده می‌شود.
۳. صخره‌ها
شبیه سواحل عمیق، صخره‌ها به شما می‌گویند که آب عمیقی در زیر آنها انتظار داشته باشید. خرده سنگ‌هایی که از صخره می‌ریزند در طول سال‌ها باعث به وجود آمدن محیط حاصل‌خیزی در ته آب و کنار صخره می‌شوند که این مکان محل مناسبی جهت ماهی‌گیری است.
۴. کناره‌های گیاهان آبزی
ماهی کوچک که از حشرات روی ریشه‌های گیاهان و علف‌ها تغذیه می‌کند باعث جلب ماهیان بزرگ گرسنه می‌شود. سایه ایجاد شده توسط انبوهی از پوشش‌های گیاهی خود یک جاذب است و شما می‌توانید ماهی‌ها را در طول کناره‌های این پوشش‌های گیاهی صید کنید.
 
۵. پوشش‌های علفی زیر آب
پوشش‌های علفی کم عمق اغلب در زیر سطح آب دیده می‌شوند. انواع عمیق‌تر را می‌توان با گشت زدن شناسایی کرد. این پوشش‌های علفی به ماهیان کوچک غذا داده و از آنها در مقابل صیادانی مثل اردک‌ماهی و باس حمایت می‌کنند و شما باید در بین پوشش‌های علفی و مخصوصا کناره‌های آنها با دقت و به آرامی حرکت کنید. در این مکان‌ها می‌توانید ماهی‌گیری لذت‌بخشی را تجربه کنید.
۶. خطوط شناور
روزهای طوفانی شما اغلب می‌توانید خطوطی شناور را روی سطح آب ببینید. این‌ها به دلیل حرکات سریع اجسام شناور روی سطح آب است که اغلب در جهت باد هستند و بیشتر از نقاط و یا از جزیره‌ای منشا گرفته‌اند که بعضی اوقات این خطوط شناور تا ۱۰۰ متر هم ادامه دارند. در این قسمت‌ها غذا در سطح تجمع پیدا می‌کند که ماهیان را به سمت خود جلب می‌کند.
۷. خلیج‌های کوچک (خورها)
خورها به دلیل خطوط ساحلی طولانی و یا مناطقی کم عمق و وسیع و منطقه‌ای حفاظت شده از بادها و موج‌ها با تولید غذای بالا هستند که در قسمت‌های کم عمق ماهیان گرمابی زیست می‌کنند و مناطق عمیق مناطقی مناسب برای ماهیان بزرگ هستند که منتظر رسیدن شب و حمله کردن برای غذا به این مناطق هستند.
۸. جزایر غرق شده
صخره‌ها و غالب‌های زیر آب در حقیقت جزایری هستند که به خوبی و کامل درست نشده‌اند. آنها همانند جزایر حقیقی مناطق خوبی برای ماهی‌گیری هستند که باید توجه بیشتری به آنها شود. بعضی با بویه‌ها نشانه‌گذاری می‌شوند، بقیه می‌توانند روی نمودارها یا توسط جستجو در روزهای آفتابی یا روزهای بدون باد شناسایی شوند.
۹. گودال‌های چشمه‌ای
جایی که آب سرد از پایین به بالا می‌جوشد حتی اگر عمق زیاد نباشد ماهیان آب‌های عمیق را در طول تابستان به سمت خود جلب می‌کند. چنین مکان‌هایی معمولا به سختی پیدا می‌شوند اما شما می‌توانید این مکان‌ها را با آزمایش دما وقتی در حال شنا هستید یا وقتی در حال جستجو با یک ماسک هستید پیدا کنید.
۱۰. نهرهای ورودی به داخل دریاچه
آبی که به داخل دریاچه وارد می‌شود غذای زیادی با خودش می‌آورد اما به نظر می‌رسد خود جریان هم به تنهایی می‌تواند بعضی ماهیان را به سوی خود جلب کند. بسیاری گونه‌ها مانند اسملت در بهار و قزل‌آلا و سالمون در پاییز، در آب جاری تخم‌ریزی می کنند و در فصل مناسب به تعداد زیادی در دهانه رودها منتظر می‌مانند.
۱۱. سواحل با شیب زیاد
جایی که زمین با شییب تندی به داخل آب سرازیر می‌شود شما می‌توانید ساحلی با عمق خوب انتظار داشته باشید. ماهیان آب‌های عمیق در گرمای تابستان به سمت این آب‌ها حرکت می‌کنند و دوست دارند در چنین مکان‌هایی باشند. عمق‌های مختلفی در این سراشیبی به وجود می‌آید که مورد علاقه گونه‌های مختلفی از ماهیان است.
 
 
۱۲. سواحل با شیب و عمقی آرام
جایی که زمین با شیب آرامی به داخل دریاچه وارد می‌شود باعث به وجود آمدن قسمت‌های کم عمق به داخل دریاچه می‌شود. چنین آبی که اگر بستر ماسه‌ای داشته باشد غیر حاصل‌خیز است ولی اگر تخته سنگ یا بستر علفی داشته باشد باعث می‌شود ماهیان بیشتری در آن نواحی یافت شوند؛ پس توجه بیشتری به آنها بکنید.
۱۳. طعمه ماهی‌ها
شما اغلب گروهی از ماهیان قنات، خورشیدماهی کوچک و سوف را خواهید دید که به صورت گروهی حرکت می‌کنند. ماهیان بزرگ که دوست دارند از این ماهیان کوچک تغذیه کنند. هرچند ممکن است در ساعات روشن روز آنجا نباشند ولی شما می‌توانید چه در تاریکی و چه در روشنایی در این قسمت‌ها ماهی‌گیری خوبی را داشته باشید.
۱۴. تخته سنگ‌ها
تخته سنگ‌های بزرگ و گرد زیر آب مخصوصا آنهایی که بالایشان ضخامت دارد می‌توانند مکان‌هایی سایه‌دار و مخفی‌گاهی برای ماهیان بزرگ و کوچک را به وجود آورند. خرچنگ آب شیرین هم چنین مکان‌هایی را دوست دارد. شما می‌توانید زیر همه تخته سنگ‌ها به خوبی ماهی‌گیری کنید، ماهی‌های زیادی بیابید و ماهی‌گیری عالی داشته باشید.
۱۵. در جاهای عمیق ماهی‌گیری کنید
اگر شما در حال ماهی‌گیری کردن در مکانی هستید که به نظر ساکت می‌رسد هیچ ماهی نخواهید گرفت. سعی کنید از ساحل دور شوید و سمت آب‌های عمیق‌تر بروید. ماهیان بیشتر در جاهای عمیق‌تر هستند مخصوصا در طول ظهر تابستانی که دمای سطح آب بالاتر است ماهیان قسمت‌های عمیق را که خنک‌تر است بیشتر ترجیح می‌دهند.
۱۶. شب‌ها سعی کنید
در نیمه های تابستان که تعطیلات بیشتر اتفاق می‌افتد ماهی اغلب به طور ناچیزی وجود دارد ولی شما می‌توانید شب‌ها برای ماهی‌گیری سعی کنید. این تاکتیک مخصوصا می‌تواند روی ماهیان باس دهان بزرگ و دهان کوچک مؤثر باشد. طعمه‌های سطحی معمولا بهترین می‌باشند.
17. با دید چشمی ماهی به دست آورید
این یک فکر بسیار خوب است. سیاحت کردن در یک دریاچه با آب شفاف استخر با لباس شنا و ماسک در یک ظهر و در آب و هوای گرم؛ شما در نگاه اول فقط بسترهای علفی غوطه‌ور، صخره‌ها و سنگ‌ها و چیزهایی که از بیرون به داخل آب افتاده را مشاهده خواهید کرد اما در تلاش بعدی و با دید بهتر و باهوش‌تر ماهیان زیادی را پیدا خواهید کرد.