کجا ماهیگیری کنیم

کجا ماهیگیری کنیم؟
آب شیرین
جوی‌ها، نهرها و رودخانه‌ها
 
1. قسمت خارجی پیچ‌ها
جایی که جهت جریان آب تغییر می‌کند بیشترین عمق و بیشترین جریان را خواهیم داشت که این مسئله بیشتر در مورد قسمت خارج پیچ‌ها یا همان لبه بیرونی پیچ مصداق دارد. تراکم زیاد غذای حمل شده به همراه جریان آب و امنیت بالا به علت عمق زیاد باعث می‌شود که این امکان‌ها برای جذب ماهیان مناسب باشد.
2. جریانات ترکیبی
جایی که دو جریان به هم می‌رسند به دلیل اینکه هر دو جریان مقدار زیادی غذا با خود می‌آورند می‌توان بیشترین ماهی‌ها را در آنجا دید. هر جا که شما این شرایط را دیدید سریع به آنجا بروید و ماهی‌گیری کنید. در حقیقت ماهی علاقه دارد در جاهای کم عمق و در زمانی که نور بین تاریکی و روشنایی است تغذیه کند.
3. مکان‌هایی که به صورت ناگهانی عمقشان زیاد می‌شود
جایی که آب ناگهان عمیق می‌شود جریان آب کند شده و باعث می‌شود غذاهایی که حمل می‌کرده شروع به ته‌نشین شدن نماید که یک محیط مناسب را برای جلب ماهیان به وجود می‌آورد. چنین مکان‌هایی همه چیز دارند: غذای زیادی با دسترسی آسان، امنیت به خاطر عمق زیاد، دوری از تلاطم جریان.
4. گرداب‌ها
آب سریعتر از آنکه بتواند از قسمت انتهایی یک استخر خارج شود به درون آن برمی‌گردد و تشکیل یک گرداب بزرگ با حرکت آرام می‌دهد. ماهی‌ها اغلب خود را در جایی که جریان شروع به آرام شدن می‌کند و جایی که جریان آرام شده قرار می‌دهند. چنین جاهایی از نظر غذا، راحتی و امنیت دارای اهمیت است.
5. مکان‌هایی با ریزش زیاد آب و آب‌بندها
در جاهایی که آب از جایی به طور عمودی سقوط کند باعث به وجود آمدن مکانی عمیق در دامنه خود می‌شود که مکان امنی برای زیست ماهی است. ماهی برای تخم‌ریزی شروع به حرکت کردن به سمت بالای رودخانه‌ می‌کند یا خود را به چنین مکان‌هایی که آب از بالا به پایین سقوط می‌کند و دارای آب سردتری است می‌رساند.
6. صخره‌ها و سنگ‌های بزرگ
این صخره‌ها و سنگ‌ها باعث شکست شدن جریان و به وجود آوردن مکان آرامی برای ماهی می‌شود و همچنین باعث به وجود آمدن چاله‌های عمیق در بریدگی‌های بین سنگ‌ها می‌شود که مکان خوب و امنی را برای ماهی فراهم می‌کند. مکان‌های پر شده با صخره‌ها و سنگ‌ها همیشه اولین قسمت‌های تشکیل‌دهنده هر رودخانه هستند.
7. درخت‌ها و بوته‌هایی که از بالا آویزان شده‌اند
در رودخانه‌ها دشمنان ماهی‌ها بیشتر از بالا به آن‌ها حمله می‌کنند بنابراین ماهی به مکانی احتیاج دارد که از بالا پوشیده شده باشد. شاخه و برگ درختان یا بوته‌های آویزان شده به داخل آب باعث به وجود آوردن یک محیط با سایه خوب و امنیت زیاد می‌شود و محیطی را به وجود می‌آورد که ماهیان در روزهای آفتابی چنین شرایطی را جستجو می‌کند. حتی جایی که آب ممکن است کم عمق به نظر بیاید باز هم این مکان‌ها برای ماهی بسیار با ارزش هستند.
8. مقاطع زیرسنگ‌ها و کناره‌ها
این مکان‌ها اغلب توسط جریان‌های آبی به وجود می‌آیند که باعث برش‌هایی در زیر سواحل و در لبه‌های صخره‌ها می‌شود. این مکان‌ها دارای امنیت زیادی برای ماهی‌ها هستند. ماهی‌های بزرگ دوست دارند در چنین مکان‌هایی استراحت کنند و از ورود موجودات مزاحم به داخل این قلمرو جلوگیری می‌کنند.
9. تلافی نهرهای غنی از غذا
محل الحاق یک رود کوچک با یک رود بزرگتر اغلب مکانی را بوجود می‌آورد که عمق خوب و پوشش مناسبی را برای ماهیان فراهم می‌آورد، این مکان علاوه بر ایجاد یک مکان غنی از غذا که از هر دو رود سود می‌برد، آب خنک‌تری را ایجاد می‌کند که ماهی را در تابستان با آب و هوای گرم به خود جذب می‌نماید.
10. چشمه‌ها
همه رودها از جوی‌های قابل دیدن سرازیر نمی‌شوند، در بعضی جاها آب از زیرزمین بالا می‌آید و در داخل رود جاری می‌شود. چنین آبی سردتر از آب رودخانه در وسط تابستان و گرمتر از آب رودخانه در میانه زمستان است. ماهی در چنین مکان‌هایی آسایش بیشتری دارد پس در این مکان‌ها می‌توان ماهی بیشتری یافت.
11. لبه‌های جریان
جایی که یک صخره، جزیره کوچک، تکه‌ای از الوار، یا هر چیز دیگری که قسمتی داخل آب و قسمت بیرون از آب باعث به وجود آوردن یک جریان خطی می‌شود که شما می‌توانید این مکان‌ها را اغلب با خطوطی صاف و حباب‌های ریز ببینید. این مکان‌ها به خاطر داشتن عمق و جریان مناسب مورد علاقه ماهیان هستند و ماهی‌ها می‌توانند غذاها را از این جریان‌های خطی بگیرند.
12. گرداب‌های کوچک
انبوهی از گیاهان در کنار ساحل، صخره‌های جلو آمده به داخل آب و سنگ‌ها، گرداب‌های کوچکی در پایین رودها به وجود می‌آورند که باعث شکسته شدن جریان و جمع شدن غذا می‌گردد. ماهیان اغلب چنین مکان‌هایی را برای آرامش و تغذیه انتخاب می‌کنند. یافتن چنین مکان‌هایی می‌تواند سخت باشد و پیدا کردن چنین مکان‌هایی نیاز به حواس جمع دارد.
13. چاله‌های پشت سنگ‌ها
صخره‌های بزرگ یا تخته سنگ‌های بزرگ که از آب بیرون آمده یا تقریباً بیرون آمده در سرعت‌های بالای آب سبب به وجود آمدن چاله‌هایی در پایین رود می‌شوند، یعنی باعث به وجود آمدن استخرهای کوچکی می‌شوند. این استخرهای کوچک می‌توانند به طور شگفت‌انگیزی پر از ماهی باشند؛ مخصوصاً در طول ظهر و یا در هوای گرم.
14. مکان‌های سایه‌دار
در بعد از ظهرهای تابستان، وقتی که رودخانه آرام است و به نظر مرده می‌رسد شما می‌توانید ماهی‌گیری خوبی را در ابتدای بعد از ظهر با ماهی‌گیری در لکه‌های سایه‌ای که به سمت غرب رودخانه گسترده شده‌اند داشته باشید. شما باید در جهت شمال به جنوب ماهی‌گیری کنید. با استفاده از یک نقشه و کنکاش و جستجو می‌توانید چنین مکان‌هایی را پیدا کرده و از ماهی‌گیری خود لذت ببرید.
15. قسمت خروجی آبگیرها
در اواخر عصر اغلب قبل از اینکه هوا خیلی تاریک شود، ماهی‌ها در پایین آبگیر جمع می‌شوند و تغذیه می‌کنند. آن‌ها در کناره‌های آبگیر و در جاهایی که آب سرعت زیادی دارد به جوش و خروش می‌پردازند. این مکان‌ها به ندرت مکان مناسبی در اوایل روز برای ماهی‌گیری هستند اما می‌توانند به عنوان بهترین مکان‌ها برای ورزش ماهی‌گیری در اواخر عصر تابستانی پیشنهاد شوند.
16. امواج ریز در حال نوسان
جایی که آب با حرکت آهسته به جریان با سرعت زیاد برسد، یک سری از امواج هرمی شکل ریز در حال رقص یا نوسان اما کوچک وساکن به وجود می‌آیند که غذا در این مکان‌ها در ته آب رسوب می‌کند و اگر عمق مناسبی داشته باشد ماهیان تنبل غذاها را در این مکان‌ها پیدا خواهند کرد. حتی اگر عمق و پوشش در این مکان‌ها در حال کم شدن باشد باز این ماهیان تمایل به تغذیه کردن در چنین مکان‌هایی را در تاریکی دارند.
17. موج‌های ایستاده
وقتی شما یک یا چند سری از موج‌های ایستاده یا جریان‌های ایستا را می‌بینید مطمئن باشید مانعی مانند تخته سنگی فرورفته در آب در بالای رود وجود دارد. قزل‌آلاها، مخصوصاً نوع رنگین‌کمان چنین موقعیت‌هایی را دوست دارند، بنابراین بیشترین توجه را به آن‌ها داشته باشید.
18. ماهی کوچک
اگر شما ماهی کوچکی از یک مکانی که به نظر می‌رسد ماهیان بزرگی داشته باشد گرفتید، حرکت کنید چون چیزی در اینجا غلط است. این مکان آن چنان که به نظر می‌رسد خوب نیست. احتمالاً هیچ ماهی بزرگی در اینجا وجود ندارد چون اگر ماهی بزرگی در این مکان وجود داشت اجازه ورود هیچ ماهی کوچکی به مکان استراحت و قلمرواش را نمی‌داد.
19. امکان‌سنجی
در طول ظهر مخصوصاً در گرما در روزهای آفتابی و در داخل آب شروع به قدم زدن کنید شما با این کار می‌توانید محل قلمر ماهی را بیابید که اگر شما از بیرون به سطح آب نگاه می‌کردید می‌توانستید این مکان‌ها را پیدا کنید. اگر شما تنی به آب بزنید می‌توانید احساس کنید که این آب سردتر از سرچشمه است.
20. آب باران
نهرها و رودخانه‌های زیادی در طی کم‌آبی و آب هوای گرم، مرده به نظر می‌رسند. ولی اگر شما بعد از یک بارندگی خوب به این مکان‌ها بروید می‌توانید ماهی‌گیری خوب و لذت‌بخشی را داشته باشید که این ماهی‌گیری می‌تواند با ماهی‌گیری در بهار از نظر لذت رقابت کند.